Ilyen lett volna, ha Superman Sztálin oldalán száll harcba
Amikor már azt hittük, hogy elolvastuk 2024 legjobb képregényeit, akkor akadt a kezünkbe a Vörös Superman, ami könnyedén maga mögé utasítja a legtöbb tavalyi kötetet.
Mondhatom, szép kis rend volt az, amit az állandó rettegés, pontosabban a politikai rendőrség fogott keretbe. Interjú.
„– Mi indította e kötet megírására?
– Évtizedek óta foglalkozom Sztálinnal és hatalmával. Szinte folyamatosan gyűjtöttem az anyagot ehhez a kötethez is. Mindenekelőtt orosz és nyugati levéltárakban kutattam, s ezt igyekeztem kiegészíteni a személyes tanúk és visszaemlékezők vallomásaival.
– Ez fontos momentum volt, beszélt például Pavlovval, Sztálin tolmácsával.
– Igen, ő főként a szövetségesekkel folytatott tárgyalásain és találkozóin fordított neki. Ezekben a beszélgetésekben kétségtelen előny volt, hogy sokáig éltem a Szovjetunióban, s röviden szólva jól ismerem a terepet, az orosz néplelket. De a nyugati forrásokat sem szabad lebecsülni, itt általában a 20. század elejének szociáldemokrata forrásairól van szó, illetve a tekintélyes és gazdag Trockij-hagyatékról. Egyébként Oroszországban a sztálini dokumentumok túlnyomó része ma már szabadon kutatható.
– Oroszországban állítólag reneszánszát éli a rend bajnokának tekintett Sztálin. Igaz ez?
– Mondhatom, szép kis rend volt az, amit az állandó rettegés, pontosabban a politikai rendőrség fogott keretbe. Tény, hogy többféle vélemény él személyével kapcsolatosan a történészek körében is. Van, aki nagy építőnek, mások nagy hódítónak tartják. Én olyannak látom őt és a hatalmát, ahogy a kötetben leírtam.”